Už tento víkend čeká Maltu první letošní vlna veder s teplotami až 37 stupňů. Možná vás zajímá, jaké je vlastně na Maltě počasí během roku? Kdy se dá ještě koupat v moři? Kdy je nejlepší vyrazit na Maltu?
Je důležité říct si, co od Malty očekáváte. Chcete se jenom válet u moře nebo raději poznávat památky? A nebo podniknout nějaký ten trek po ostrově?
Malta má více než 300 slunečných dnů za rok, což z ní dělá premianta mezi evropskými státy. V podstatě to znamená, že tady slunce svítí skoro pořád. I když přijde déšť, za pár hodin oblohu opět rozjasní sluneční paprsky. Takže žádná česká únorová depka z toho, že už víc než měsíc nebylo kvůli mrakům vidět slunce, tady opravdu nehrozí.
Úplně poprvé jsem na Maltě byla v listopadu na služební cestě. Maltské počasí mě nadchlo. Příjemné sluníčko svítilo skoro po celou dobu našeho pobytu. Moře bylo krásné, i když pro mě studené (ke koupání potřebuju svých 25 stupňů :-)). Ale i mezi mými kolegy se našlo mnoho těch, kdo se do vody odvážili a užili si ji. Tím chci říct, že to rozhodně nebyli otužilci, kteří chodí v zimě plavat do Vltavy :-).
Moje další návštěva na Maltě byla v únoru. Počasí zdaleka nebylo tak krásné jako v listopadu. Většinu dní sice vykouklo i hřejivé slunce, ale občasný déšť a vysoká vlhkost vzduchu po většinu času způsobily chladné noci.
Leden a únor jsou nejchladnější a nejdeštivější maltské měsíce, ale zároveň nejzelenější.
V této době dokonce sem tam oceníte i lehčí zimní bundu. Malťané sice rádi dávají na odiv i svoje kožichy a teplé kozačky, ale středoevropanům by v nich bylo trochu teplo. Každopádně v zimě na Maltě snadno můžete zažít pocit, že venku je tepleji než vevnitř.
Teploty přes den i přes noc sice málokdy klesnou pod 10 stupňů a nikdy tu nemrzne. Ale problém je, že tu nenajdete žádné ústřední topení a kvůli vysoké vlhkosti je pocitově ještě o několik stupňů méně. Doma tohle vyřešíte přímotopem, klimatizací nebo odvlhčovačem.
A ze své zkušenosti nedám dopustit na elektrickou deku v posteli a domácí boty á la sněhule :-). |
Ale v hotelu? Tu může trochu pomoci teplá přikrývka, ale pořád to nebude ono. Ani v kanceláři topení nenajdete, je obvyklé po toto krátké období „topit“ klimatizací.
Pro někoho, kdo na tohle není zvyklý, to není dvakrát příjemné. Klimatizace vzduch hodně vysuší, při špatném nastavení může foukat na vás a taky není nejtišší, takže může rušit. Nehledě na to, že každé ráno pár desítek minut trvá, než se kancelář aspoň trochu vyhřeje. Takže když ráno přijdete do práce, nedivte se, že všichni kolegové sedí u počítače v bundách :-).
Ale i v tuto dobu často svítí slunce a příjemně hřeje.
V tomto období jsem právě na Maltě prožívala úplný začátek svého těhotenství. Chlad v kanceláři a vzduch z klimatizace, který na mě trochu foukal z jedné strany, způsobily, že mi najednou otekly prsty na rukou. Nevěděla jsem, co se děje. Tohle se mi nikdy dřív nestalo. Nebyla to ani moje první zima na Maltě. Takže jsme vyrazili k doktorovi.
A protože jsem byla těhotná a různé mastičky či léky by pro mě v té době nebyly vhodné, prostě mi nařídil nosit v kanceláři rukavice. Musím říct, i když to vypadalo všelijak, že rukavice v kanceláři byly fakt hodně příjemná věc vzhledem k všudypřítomnému chladu :-). |
Březen a duben jsou vhodné měsíce pro výlety a poznávání památek.
Jsou teplejší než naše jarní měsíce, ale moře je pořád chladnější, prší málo. Slunce už má sílu, rozhodně nepodceňujte ochranu kůže, hlavy, očí (mám na mysli opalovací krém, klobouk, sluneční brýle :-)). Příroda kvete, ostrovy hrají všemi barvami a lákají k poznávání, na rozdíl od léta, kdy hlavní barvou je žlutá a hnědá. O tom, jak se na Maltě dá cestovat veřejnou dopravou, jsem psala článek tady.
V květnu a červnu už začíná léto, jak jej známe z Česka.
Noci jsou příjemně teplé, dny slunečné, nebe bez mráčků. První „normální“ lidé se koupou v moři. Mé čekání na moře s 25 stupni většinou končí koncem června. Od června do konce srpna nečekejte žádný déšť. Pokud spadne pár kapek, je to opravdu veeelká výjimka. Příroda je vyprahlá, slunce horké, nebe bez mráčků.
V tomto období se toho opravdu nedá moc dělat kromě válení na pláži. Pokud se budete chtít v maltském létě vydat na nějaký trek po krásách Malty, rozhodně vás od toho budu odrazovat. A věřte, že se opravdu najdou takoví, kteří tento nápad mají.
Při mé práci v maltské cestovní kanceláři jsem mimo jiné měla na starost i tvorbu programů pro turisty. Jedna firma, která se na Maltu chystala v červnu se svými zaměstnanci, měla velký zájem si Maltu projít „po svých“. Chtěli ode mně naplánovat pár treků. Snažila jsem se jim několikrát vysvětlit, že treky v červnu opravdu nejsou dobrý nápad. Nedali si říct, prý jsou zvyklí z jiných zemí, dělají to tak všude atd.
Co se dalo dělat, nedali se přesvědčit. Ještě bylo potřeba sehnat někoho dostatečně šíleného, kdo neodmítne tuto skupinku během jejich letních treků doprovázet. Povolala jsem mého přítele, nikdo jiný mě nenapadl :-). Občas nám vypomáhal s turisty, když bylo hodně práce, na Maltě se vyznal, a byl dostatečně šílený, aby souhlasil. Takže jsme naplánovali 3 mírné trasy a mohlo se vyrazit. A jak to dopadlo? Na první trek všichni vyrazili s nadšením, na druhý trek se dostavila polovina a třetí trek zrušili. Prý jsem měla pravdu s tím vedrem. Holt Malta není Chorvatsko, spíš než evropskému létu se tu léto podobá africkému a s tím je třeba počítat. |
Úplně nejteplejší měsíc je srpen.
Moře může mít až 28 stupňů, vzduch i 40. Klimatizace v bytech i autech jedou na plné obrátky, hotely a pláže jsou plné. I po západu slunce je teplota vysoká a člověk je zpocený i při večerní procházce. Celé léto si tak opravdu vystačíte s krátkým oblečením a žabkami :-).
V září přichází první bouřky a deště.
Odezní ale stejně rychle jako přijdou.
Když za námi na Maltu poprvé přijeli moji rodiče na návštěvu, bylo to právě v září. Naplánovali jsme výlet na sousední ostrov Gozo, byl krásný slunečný den. Měli jsme před sebou ještě poslední zastávku u baziliky Ta Pinu.
Během pár minut se od moře přihnal hrozivý šelfový mrak. Baziliku jsme nechali za zády a vyjeli směrem k přístavu. Začal ale neskutečný liják. Rychle se setmělo, najednou nebylo pro tmu a déšť z okna auta ani vidět na cestu. Padaly větve, voda tekla z kopce do údolí. Na Maltě totiž není kanalizace a tak všechna dešťová voda stéká po cestách do moře. Na silnicích se tak rychle vytvoří záplavy, auta i trajekty stojí. Za nějakou chvíli ale liják přestal, moře sice bylo ještě trochu rozbouřené, ale trajekty se mohly znovu rozjet. |
Pořád je ale září ideální čas na návštěvu ostrova, už není takové horko jako v červenci a srpnu a moře je ještě krásně vyhřáté.
I říjen je příjemný na koupání, minimálně jeho první polovina. Zároveň je to i vhodná doba na prozkoumávání ostrova a památek.
V listopadu a prosinci jsou deště častější a díky dešťům jsou ostrovy opět zelené. Ale pořád hodně času svítí slunce a je teplo. Je zvláštní vybírat vánoční stromeček ve 20 stupních nebo mít možnost se na Štědrý den jít vykoupat do moře – i takový obrázek na Maltě ale není neobvyklý a přidává jí na atraktivitě.
Na závěr ještě přehled teplot vzduchu a moře, ať máte kompletní představu.
Tak co, už víte, kdy se vydáte na Maltu? Že jsou zrovna drahé letenky? A co třeba cesta autem? Nechte se inspirovat jednou naší takovou cestou tady.
Super článek, díky!
díky!